Leczenie dysleksji

U większej liczby dzieci w wieku edukacji wczesnoszkolnej stwierdza się dysleksję. Ten szczególny kłopot powiązany bardzo często z mikrouszkodzeniami systemu nerwowego, przejawia się m.in. tym, że uczeń robi sporo błędów w czasie zapisywania ze słuchu. Dziecku trudno jest pojąć zasady ortografii, często zapisuje w taki sposób jak słyszy, po drugie może mieć także problemy z nauką obcych języków.

Terapia dysleksji

Dzieci, które posiadają właściwą opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej, wśród których zdiagnozowano dysleksję, powinny zostać otoczone pomocą w szkole. Przeprowadza się dla nich lekcje, które określane są rewalidacją. Niezwykle nierzadko zajmują się tym pedagodzy szkolni, lub też psychologowie oświatowi czy też pedagodzy współorganizujący. Systematyczne zajęcia z dzieckiem, więc właśnie terapia dysleksji, zdoła przynieść faktycznie wiele pozytywnego i pomóc w umacnianiu prawidłowych schematów pisania. Trzeba wprawdzie pamiętać o tym, że godzina czy dwie w tygodniu, przeznaczone na tego typu pracę z uczniem, to zwykle zbyt niewiele. Co wobec tego wolno zrobić więcej?


Praca z dzieckiem w domu

Poza terapią dysleksji w szkole, w czasie ponadprogramowych zajęć określanych rewalidacją, z dzieckiem trzeba także pracować w domu. By dziecko w ogóle posiadało do tego ochotę, obowiązujące jest zakupienie właściwych artykułów, które będą dla niego atrakcyjne. Wolno odnaleźć intrygujące artykuły szkolne na przykład w księgarniach dla pedagogów, rodzic ma możliwość też poprosić wychowawcę o wydanie poniektórych materiałów do ćwiczeń w domu. Dziecko powinno systematycznie spędzać czas na pracy własnej, nie powinno być aczkolwiek jej również zbyt dużo, dlatego że szybko może dojść do zniechęcenia. W każdym razie terapia dysleksji to pracochłonny przebieg, nie trzeba ganić dziecka za niekoniecznie szybko poprawiające się oceny z języka ojczystego. Nauczyciele powinni przystosować żądania względem uczniów z orzeczeniem, bo trzeba wyraźnie zaznaczyć, że dysleksja u dziecka to nie jest jego fanaberia ani złośliwa wola. Poza tym dysleksja nie oznacza, iż dziecko nie będzie w stanie ukończyć należytej szkoły, bądź zdobyć dobrego zawodu.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: terapia dysleksji.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *